Reportáže

Festival řemesel a Jablečné slavnosti 2013

Festival řemesel a Jablečné slavnosti 2013

JABLEČNÉ SLAVNOSTI 2013 VE STRANČICÍCH OPĚT ZAVÁLELY!
V sobotu 5.10.2013 to ve Strančicích v areálu minigolfu pěkně ožilo. Proběhla zde akce Festival řemesel, jablečné slavnosti a drakiáda. Celý den místní i přespolní řemeslníci předváděli své umění a prodávali ručně vyrobené výrobky. Na pódiu se střídalo jedno zajímavé představení za druhým. Krásné počasí a tradiční staročeská atmosféra přilákala okolo 1500 návštěvníků.
SOUTĚŽILO SE O STO ŠEST
Hned v ranních hodinách vypukla drakiáda. Na poli mezi Strančicemi a Všestary se to 156 dráčky jen hemžilo. Organizaci si vzaly na starosti sdružení Volba pro Všestary a Všestarští hasiči. Oceněni byli super létající draci a domácí výroba. Kdo zvítězil? Vojta Máša, Karolína Čumpelíková, Tereza Hromádková a Bára Bezděková. Kdo nevyhrál, smutnět nemusel, odměnu v podobě balónku s héliem nakonec dostalo každé dítko s dráčkem včetně sladkosti a drobných dárků. Odměny věnovala Bambule- království hraček, Pragosoja, obec Všestary, MC Lodička a perníkové medaile Radka Bělinová.

Coby to bylo za Jablečné slavnosti, kdyby nešlo o jablka. Region je proslulý jablečnými odrůdami ze sadů Otic a Strančic - Ing. Jana Janovského z Otic, Ovocnářství Jiřího Nedbala ve Všechromech a Sady Ing. Antonína Rezka z Otic. Zdarma každý mohl ochutnat jednotlivě vystavené, předkrájené odrůdy, které věnovali do soutěže místní sadaři. Nejvíce letos návštěvníkům chutnala odrůda Rajka a Sparťan ze sadů Ing. Jana Janovského, ze sadů Ing. Antonína Rezka a sadů Jiřího Nedbala nejvíce chutnaly odrůdy Bohemia.

Zároveň proběhla soutěž o nejlepší jablečnou buchtu hospodyněk. Návštěvníci uvítali chutné občerstvení a opět sami mohli hodnotit podle svého jazýčku. Nakonec pěkné odměny dostalo sedm nejlepších kuchařek. Zvítězila Karolína Koucká ze Strančic, soutěžní moučník č. 8 Jablečný koláč s karamelem, za který dostala strom jabloně Rubín. Odměny věnovaly MC Lodička, sady Ing. Jana Janovského a Wellness zámku Berchtold.

DĚTI ZAMĚSTNALY DÍLNIČKY, RODIČE OBKLOPILY STÁNKY
Dítě, co si hraje, nezlobí. To přesně platilo pro zabavené dětičky na festivalu, jedny zkoušely keramický kruh, druhé obdivovaly kováře, dráteníka, košíkářku či pohádkovou babičku u kolovrátku. Stavební řemesla organizovaná Zámkem Berchtold zaujala především kluky, holky zas zdobily perníčky a nechaly si pomalovat a potetovat obličeje a ruce. Moštárna zprostředkovaná Muzeem Říčany překvapila, děti napnutě sledovaly, jak se lisují jablíčka a vyrábí mošt, vyrobenou dobrotu bylo možné hned ochutnat. Dráček z Intersparu měl zas pro nejmenší nachystané pexeso a puzzle. Mateřské centrum Lodička připravilo keramickou, výtvarnou a jablíčkovou dílnu pro nejmenší. FIMO výroba praskala ve švech. Vše včetně historického kolotoče jako z pohádky, střelnice a cukrové vaty umocňovalo dávno zapomenutou atmosféru staročeských slavností.
Příchozí v krásném přírodním parku areálu minigolfu Martina Peláka mohli obdivovat textilní, kovové či keramické výrobky místních i přespolních stánkařů, kterých přijelo přes třicet. Nejhojnější nabídka byla od výrobců certifikovaných značkou „ZÁPRAŽÍ originální produkt®“, organizátoři se řídí heslem, proč běhat k sousedům, když máme v regionu tolik šikovných ručiček. Koho z nich bylo možné vidět? Své certifikované zboží nabídla šperkařka pí Podskalníková, dráteník p Dunaj, kovář p Štafek, kabelkářka pí Graclíková, perníkářka pí Bělinová, keramička pí Pudíková, malířka oděvních doplňků pí Jeníčková, výrobce dekorativních předmětů pí Koudelková či výrobce háčkovaných hraček pí Pokorná a levandulových panenek pí Eismanová. Zakoupit bylo také možné bylinkové čaje, kávu, štrůdelníky, šperky, domácí marmeládu, dřevěné meče, hračky, textilní výrobky či fimo šperky a mnoho dalšího od výrobců regionálních značek Polabí a Kraje Blanických rytířů. Posezení ve stanu s čajovnou Cejchan nabízelo příjemný odpočinek.

DIVÁCI SE NENUDILI
Hned na úvod to rozjel Soubor historického tance Mariane z Libčice nad Vltavou, děti i dospělí v kostýmech čas vrátily o pár století. Místní spolky se pyšnily svými nadanými členy a žáky: ZUŠ Velké Popovice předvedla tanečky a zpěv v doprovodu hudebních nástrojů, prvňáčci a třeťáci ZŠ Strančice překrásně zazpívali. Vystupující z Tanečních kurzů Street dance Lucie Feglarové rozhoupaly celé publikum. U pohádky Divadla KAKÁ „O Palačince Pepince“ a Loutkového divadla při Sokole Velké Popovice „O zlé koze“ dětičky ani nedutaly. Třešničkou na dortu a akčním programem byla ukázka zásahu dětí ze Sboru dobrovolných hasičů Svojšovice a vystoupení Ant Parkour Deadly Team Říčany. Nejen mladé publikum pobavil Ochotnický divadelní spolek "Strančické divadlo Pro radost". Zábavu, vystoupení moderoval a uváděl DJ Aleš Matoušek, který na parketu uspořádal dětskou diskotéku.
Právem si mnozí vystupující odnášely odměny v podobě vynikajících koláčků pana Frydrycha či pamlsky a dárečky věnované Bambulí-království hraček, OC Lihovarem a MC Lodička.

KOMU PATŘÍ PODĚKOVÁNÍ?
Akce se konala pod záštitou MAS Říčansko, mateřského centra Lodička a Volby pro Všestary a SDH Všestary. Slavnosti podpořily a hlavními sponzory jsou Obec Strančice, Asociace regionálního značení, Ovocnářské sady Ing. Jana Janovského z Otic, Ovocnářství Jiřího Nedbala ve Všechromech a Sady Ing. Antonína Rezka - Otice, Ing. Hana Jarošová, obec Všestary, Muzeum Říčany, zámek Berchtold Vidovice, Bonavita, , měsíčník Zápraží, Říčanský kurýr, Bambule-království hraček, OC Lihovar Říčany, Spar, pekařství Frydrych, Sbor dobrovolných hasičů Svojšovice, za bezplatný pronájem areálu děkujeme majiteli Martinu Pelákovi a jeho rodině.

Díky patří také hlavním organizátorkám: Haně Jarošové, Michaele Hupcejové a Petře Přílučíkové, ale i řadě dobrovolníků např. Pavlíně a Romaně Filkové, Pavle Peltanové, občanskému sdružení Dvě věže za zapůjčení stánků a pomocnou ruku členů Lucii Sládečkové, Karolíně Koucké, Michaela Žabkové, Ivě Šrámkové, rodině Kozákových, děvčatům u moučníků a jablek Kateřině Hrabánkové, Hance Jedličkové, Janě Dočkalové, Martině Trdlové, Jitce a Jirkovi Jančíkovým, Michale Kačerové, Pavlovi a Markovi Jarošovi, Alešovi Bublovi, za obsluhu zvuku Vojtovi Hupcejovi a Tomáši Pelákovi a půjčení ozvučení sdružení Eldorádo.

Foto zdroj Jaromír Jech, Hana Jarošová, archiv MAS a Michela Hupcejová

Related Articles